Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 23, 2021 in Budowa i remont |

Gdzie sprawdzi się płyta OSB?

Gdzie sprawdzi się płyta OSB?

Płyta OSB to najpopularniejszy rodzaj płyt drewnopochodnych, które stosuje się w budownictwie i w pracach wykończeniowych. Do jej produkcji stosuje się starannie wyselekcjonowane, smukłe wióry drzewne (zazwyczaj ze świerka lub z sosny). Wióry powinny mieć zbliżone do siebie rozmiary. Zlepia się je ze sobą przy pomocy syntetycznej żywicy pracując je wysokim ciśnieniem i pod wpływem wysokiej temperatury.

Każda płyta OSB składa się z trzech warstw, które są ze sobą zazębione wiórami. Te w warstwie środkowej ukierunkowane są prostopadle do tych z warstwy zewnętrznej. Taka budowa sprawia, że płyta OSB jest wytrzymała na ścinanie i zginanie, przede wszystkim wzdłuż osi głównej płyty.

Płyta OSB występuje w różnych rodzajach. W budownictwie sprawdzają się OSB-2, OSB-3 i OSB-4. Płyta OSB-2 składa się z wiór, które łączy niewodoodporna żywica mocznikowo-formaldehydowa, dlatego ten rodzaj płyt lepiej stosować wewnątrz budynków. A jeśli stosuje się ją poza budynkiem, warto pomalować jej powierzchnię lakierem lub ochronną lazurą.

Płyta OSB-3 spojona jest żywicznym klejem poliuretanowym w wewnętrznych warstwach i żywicą melaminowo-uretanową w warstwach zewnętrznych. Płytę tę cechuje podwyższona odporność na wodę i zniszczenia. Dzięki temu płytę OSB-3 można stosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku.

Płyta OSB-4 produkowana jest podobnie do płyty OSB-3, aczkolwiek ich wióry są jeszcze mocniej sklejone. Czyni to płytę jeszcze bardziej wytrzymałą i odporną na wodę. Doskonale sprawdzają się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Płyta OSB znakomicie sprawdza się w budowie sztywnych poszyć na dachowych więźbach, w odbudowie ścian szkieletowych (zarówno stalowych jak i drewnianych). Służy też podczas wykonywania okładzin podłóg na legarach, zabudowywania skosów na poddaszach i konstrukcji ścian działowych. Przydaje się również w budowie podbitek dachowych i w budowie szalunków. Może też służyć w każdej innej sytuacji, na przykład w pracach wykończeniowych wnętrz.