Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2021 in Budowa i remont |

10 pytań, które należy zadać sobie przed zakupem domu do remontu.

10 pytań, które należy zadać sobie przed zakupem domu do remontu.

Rozpoczęcie projektu związanego z nieruchomościami może kosztować a nawet setki tysięcy złotych. Dlatego też wskazane jest, aby nie decydować o zakupie zbyt pochopnie. Zakup domu do remontu ma swoje zalety, ale jest to również ryzykowny projekt, jeśli jest słabo przygotowany. Aby lepiej Ci towarzyszyć, oto 10 pytań, które powinieneś sobie zadać przed zakupem.

Pytanie 1. Z jakich powodów właściciele sprzedają ten dom?

Spójrzmy prawdzie w oczy, prawdopodobnie nie dostaniesz prawdziwie szczerej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy ludzie w pośpiechu sprzedają mogą ukryć przed tobą wady domu, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Podczas gdy niektóre powody mogą nie być poważne, inne mogą być bardziej ułomne lub nawet naprawdę problematyczne. Niemniej jednak, ważne jest, aby zadać to pytanie. Nawet jeśli otrzymasz gotową odpowiedź, możesz otrzymać kilka ciekawych wskazówek, a nawet być świadomym oszustwa. W każdym razie, jeśli i tak jesteś zdecydowany na zakup nieruchomości, użyj tych “motywów”, aby obniżyć cenę.

Pytanie 2. Jak długo obecni właściciele mieszkali w tym domu?

Jeśli nie jesteś zadowolony z pierwszego pytania, może ono dać ci inne wskazówki. Oczywiście, pośpieszna wyprowadzka może być uzasadniona transferem zawodowym, wyjazdem z powodów rodzinnych lub medycznych, ale w tym przypadku właściciel będzie miał tendencję do uczciwej odpowiedzi na pierwsze pytanie. Z drugiej strony, jeśli dostaniesz uchylanie się od odpowiedzi i zauważysz, że właściciele opuszczają swój dom bez naprawdę jasnego powodu po krótkim czasie, może to wydawać się zasadnie podejrzane. Możliwe jest, że ukryte wady zostaną zauważone lub że okolica jest uciążliwa.

Pytanie 3. Jak długo ten dom jest wystawiony na sprzedaż?

Jako logiczna kontynuacja pierwszych pytań, interesujące jest wiedzieć, jak długo dom jest na sprzedaż. Dom, który był na sprzedaż od roku lub więcej i nie znalazł kupca powinien cię przesłuchać. Albo nieruchomość została do tej pory sprzedana za zbyt duże pieniądze, a jej aktualna cena spadła na tyle, by dorównać rynkowym realiom, albo inni odwiedzający zdali sobie sprawę z problemów w domu lub jego otoczeniu, które skłoniły ich do szukania gdzie indziej. Oczywiście, nie jest wykluczone, że tylko ty jesteś zainteresowany potencjałem tego domu. Każdy ma swój własny gust, jak mówi powiedzenie.

Pytanie 4. Jakich ulepszeń dokonano od czasu wybudowania domu?

Tak jak będziesz musiał zapytać o oryginalne plany domu, tak i Ty dowiedz się o różnych ulepszeniach, które zostały wprowadzone do domu od czasu jego wybudowania. Te informacje przydadzą się w własnym remoncie. Ponadto należy poprosić o wgląd do faktur za te prace, aby sprawdzić, czy zostały one wykonane przez jednego lub więcej specjalistów, lub przez właścicieli lub ich znajomych. Majsterkowicze niekoniecznie są utalentowani we wszystkich dziedzinach branży budowlanej, zwłaszcza w hydraulice i elektryczności. Jeśli masz jakieś wątpliwości, udaj się z wizytą do eksperta.

Pytanie 5. Jakie są miesięczne i roczne koszty związane z domem?

Zakup domu nie będzie twoim jedynym wydatkiem. Zanim zaczniesz i podejmiesz się renowacji, będziesz musiał znać rzeczywisty koszt domu w skali dziennej, miesięcznej i rocznej. Aby to zrobić, dowiedz się o stanie izolacji i cenach, jakie obecni właściciele domów płacą za ogrzewanie, jedzenie i kąpiel. Znajomość przeciętnego budżetu na wodę, elektryczność, olej opałowy, gaz pomoże Ci lepiej ocenić przyszłe wydatki. Ponadto dowiedz się, ile płaci się lokalnego podatku mieszkaniowego i podatku od nieruchomości. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Pytanie 6. Jakie są mocne i słabe strony domu?

Aby lepiej przewidzieć przyszłe prace remontowe, ważne jest, aby znać dom, który kupujesz. Zapytaj więc jego obecnych właścicieli o jego cechy i wady. Zapytaj o rok, w którym został zbudowany. Zapytaj o wiek, jakość i konserwację dachu, instalacji elektrycznej, systemu grzewczego, podgrzewacza wody, otworów i instalacji hydraulicznej. Dowiedz się również o metodzie sanitacji i upewnij się, że jest ona zgodna z normami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Należy również sprawdzić jakość gruntu, ekspozycję i możliwe ryzyko wystąpienia szkodników. Upewnij się, że dom nie jest pokryty pęknięciami. Nawet jeśli są one dobrze naprawione, zakup może narazić użytkownika na tę wadę w sposób regularny. Te proste pytania pomogą Ci lepiej ocenić Twoje przyszłe wydatki. Dom do remontu, który posiada zdrowe elementy, będzie kosztował głównie umeblowanie i dekoracje, ale jeśli trzeba będzie dotknąć budynku lub instalacji technicznych, koszt prac będzie znacznie wyższy. Ponadto należy dokładnie określić ściany nośne. Jeśli twoje marzenie o otwartej kuchni nie może się spełnić, w najlepszym wypadku będziesz musiał zrezygnować z życzeń, w najgorszym – przemyśleć na nowo cały projekt.

Pytanie 7. Jaki jest rynek nieruchomości w okolicy?

Dowiedz się o cenie porównywalnych nieruchomości w okolicy, które są porównywalne do domu, który planujesz wyremontować. To da Ci dobre wyobrażenie o wartości Twojej ulubionej nieruchomości i być może będziesz mógł wykorzystać ją do renegocjacji ceny w dół, jeśli kosztuje ona więcej.
Wiedza o dzielnicy pomoże Ci również lepiej ją odkryć. Jeśli okaże się, że w pobliżu znajdują się inne domy na sprzedaż, ciekawe może być, aby dowiedzieć się, dlaczego. W rzeczywistości fakt, że kilka domów jest na sprzedaż w tym samym czasie w tej samej okolicy, może wynikać z projektu, którego nie jesteś świadomy i który wpływa na spokój lub jakość życia w okolicy. Może to mieć wiele przyczyn, takich jak budowa strefy przemysłowej lub handlowej, osi drogowej lub kolejowej itp. Nie przejmuj się jednak, jeśli taki przypadek wystąpi; może to być po prostu odnowienie starzejącego się społeczeństwa, które osiedliło się w tym samym czasie co budowa pododdziału lub sprzedaż działek w gminie.

Pytanie nr 8. Jaka jest jakość sąsiedztwa?

Jeśli cenisz sobie spokój i dobre stosunki sąsiedzkie, dowiedz się o dzielnicy otaczającej dom, który planujesz wyremontować. Pamiętaj, że nie mieszkasz tylko w domu; znajduje się on w dzielnicy, którą będziesz musiał zbadać i znieść. Dowiedz się o ewentualnym hałasie i uciążliwościach estetycznych tego obszaru, jego niebezpieczeństwie i narażeniu na klęski żywiołowe. Możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Najlepiej byłoby, gdybyście złożyli kilka wizyt w okolicy w różnych porach tygodnia i dnia, aby poczuć rzeczywistość dzielnicy. Porozmawiaj z sąsiadami, aby uzyskać informacje na temat życia w dzielnicy, ducha okolicy, relacji między sąsiadami, obecnego właściciela domu, który chcesz kupić, itp.

Pytanie 9. Jakie są mocne i słabe strony sąsiedztwa?

W zależności od Twojego stylu życia i codziennych potrzeb, będziesz musiał poznać swój przyszły potencjał sąsiedztwa, zanim się zaangażujesz. Jakie sklepy znajdują się w okolicy? Czy znajdziesz w pobliżu to, czego potrzebujesz do swoich prac remontowych? Czy drogi dojazdowe są dobrej jakości? Czy okolica jest dobrze obsługiwana przez transport publiczny? Czy w pobliżu są szkoły i przedszkola? Czy łatwo jest zaparkować w pobliżu? A co z dostępem do lekarzy, aptek, szpitali i służby zdrowia? Wszystkie te pytania będą ciążyły na twoim codziennym życiu.

Pytanie 10. Czy jesteś w stanie przeprowadzić wszystkie swoje projekty remontowe?

Kiedy zdecydujesz się na dom do remontu, odwiedź go z ekspertem od renowacji. Będzie on w stanie powiedzieć, czy Twoje pomysły na przyszłe remonty są wykonalne, czy też nie, czy będziesz zmuszony zrezygnować z pewnych punktów lub czy Twój budżet wymaga zwiększenia.