Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 3, 2020 in Budowa i remont |

Biofiltry: Jak działają i jak zbudować biofiltry dla oczyszczania ścieków

Biofiltry: Jak działają i jak zbudować biofiltry dla oczyszczania ścieków

Biofiltry: jak działają i jak zbudować biofiltry dla oczyszczania ścieków

Wprowadzenie
Biofiltry stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie dla oczyszczania zanieczyszczeń ze ścieków, zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych. Działają one na zasadzie biologicznego oczyszczania wody w procesie, który jest bezpieczny dla środowiska.

  1. Czym są biofiltry i jak działają?
    Biofiltry to specjalne urządzenia, w których zanieczyszczona woda przepływa przez warstwy specjalnych materiałów, takich jak kora drzewa, szkło, piasek i rurki lub kamienie, na których kolonizują bakterie, grzyby i pierwotniaki. Te organizmy jedzą zanieczyszczenia, przetwarzają je na substancje nieszkodliwe dla środowiska i naturalnie rozkładające się. Biofiltry mogą być zarówno stałe, jak i ruchome.

  2. Jak zbudować biofiltry dla oczyszczania ścieków?
    Podstawowym elementem biofiltra jest zbiornik, który zapewnia wody zanieczyszczonej odpowiedni czas przepływu przez substraty. Warstwy substratów zwierające mikroorganizmy oczyszczające wodę oraz materiały nośne takie jak biodegradowalne materiały pochodzące ze zwierząt, usuwają zanieczyszczenia i resztki organiczne.

    Najważniejsze kroki w budowie biofiltrow:

    • wybór pojemnika i substratów (np. kora drzewa, piasek)
    • umieszczenie warstw substratu w pojemniku
    • umieszczenie rurek lub kamieni służących do osadzenia mikroorganizmów
    • wypełnienie pojemnika wodą zanieczyszczoną, która zostanie oczyszczona przez mikroorganizmy.
    • wcześniej nalezy dokladnie prze tego pojemnika; najlepiej, gdy zasiedlenie bakterii rozpoczniemy z gotowej slomy lub całych brykietów szyszek bukowych, które rozłożyły się w pojemniku
    • w razie potrzeby umieszczenie układu sterowania, ogrzewania itp.
  3. Zalety i wady biofiltrow
    Biofiltry odznaczają się szeregiem korzyści w porównaniu z innymi metodami oczyszczania ścieków. Można wymienić tu przede wszystkim:

  • niski koszt i łatwość utrzymania w porównaniu z tradycyjnymi oczyszczalniami ścieków
  • małe wymagania co do ilości energii potrzebnej do funkcjonowania
  • uzyskanie wody o jakości zbliżonej do wody pitnej
  • biodostępność oraz możliwość powiązania z innymi procesami biologicznymi takimi jak kompostowanie lub biogaz.
    Biofiltry mają jednak też kilka wad, takich jak ryzyko zatykania się lub zanieczyszczenia mikroorganizmów nieprawidłowymi substancjami lub substancjami toksycznymi.
  1. Gdzie stosować biofiltry?
    Biofiltry znajdują swoje zastosowanie w różnych dziedzinach. Używa się ich w przemyśle i gospodarstwach domowych, a także do oczyszczania wody z kanałów i wód powierzchniowych. Biofiltry są szczególnie przydatne w miejscach oddalonych od sieci kanalizacyjnych lub w przypadku, gdy kanalizacja miejska jest niewystarczająca.

  2. Podsumowanie
    Biofiltry stanowią skuteczne, bezpieczne i łatwe w użyciu urządzenia do oczyszczania wody. Mogą być łatwo zbudowane i są stosunkowo tanie w utrzymaniu, co sprawia, że stanowią właściwą opcję dla przemysłu i gospodarstw domowych. Ich jedyną wadą jest konieczność monitoringu i czyszczenia ich w celu zapewnienia skuteczności działania.