Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 1, 2020 in Budowa i remont |

Remont podłogi: Wybór odpowiedniego materiału i techniki układania

Remont podłogi: Wybór odpowiedniego materiału i techniki układania

Kiedy planujemy remont domu lub mieszkania, jednym z najważniejszych elementów, który wymaga uwagi i starannego wyboru, jest podłoga. Musimy zwrócić uwagę na materiał oraz techniki układania. Tylko wtedy będziemy w stanie uzyskać wymarzony efekt i spełnić nasze oczekiwania. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

 1. Wybór odpowiedniego materiału
  Podłoga to nie tylko element wykończenia, ale także przejaw naszego stylu i postawy. Na rynku dostępne są różnorodne materiały, takie jak drewno, panele, parkiet, płytki, beton, wylewka epoksydowa czy też dywan. Przy wyborze odpowiedniego materiału należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, takie jak:
 • Styl i kolorystykę wnętrza
 • Charakter użytkowania pomieszczenia
 • Warunki panujące w danym pomieszczeniu (np. wilgotność)
 • Budżet
 1. Drewno
  Drewniane podłogi świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, nadając mu przytulnego klimatu i eleganckiej prezencji. Do najpopularniejszych gatunków drewna zaliczamy dąb, jesion, orzech czy teak. Drewniane podłogi są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, a po odpowiednim impregnacji i lakierowaniu, będą nam służyły na wiele lat.

 2. Panele
  Panele to popularna alternatywa dla drewna, dzięki swojej dobrej jakości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób decyduje się na panele ze względu na ich łatwość w czyszczeniu i odporność na wilgoć. Kolejnym atutem paneli jest ich łatwość w układaniu oraz stosunkowo niższa cena.

 3. Beton
  Podłoga betonowa to świetne rozwiązanie dla loftów lub pomieszczeń o nowoczesnym charakterze. W świecie dekoracji wnętrz panuje obecnie moda na surowy wygląd, która idealnie wpisuje się w trendy betonowe. Betonowe podłogi są bardzo odporne na wilgoć i uszkodzenia, natomiast ich wadą jest dość chłodna powierzchnia.

 4. Techniki układania
  Ogromną rolę odgrywa także technika układania podłogi. W zależności od wybranego materiału, będziemy musieli skorzystać z innej techniki, której celem jest utrzymanie trwałości oraz estetyki wykonania. Do najczęściej stosowanych technik układania należą:

 • Kładzenie na klej
 • Układanie na płytki/podkłady
 • Układanie na podkładzie izolacyjnym
 • Układanie w systemie klik/kliknij

Podsumowanie
Podsumowując, dobór odpowiedniego materiału i techniki układania podłogi jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanego efektu końcowego remontu. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie tego procesu i skonsultować swoje decyzje z fachowcami, którzy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązania dla naszego mieszkania lub domu.