Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 8, 2020 in Budowa i remont |

Chwast czy nie chwast?

Chwast czy nie chwast?

Ogórecznik lekarski jest pochodzącą z krajów śródziemnomorskich rośliną, uznawaną w Polsce za dziki chwast. Jest to o tyle zaskakujące, ponieważ liczne właściwości lecznicze tej rośliny sprawiają, że uprawia się ją właśnie ze względu na nie, jako roślinę leczniczą.

Korzystny wpływ ogórecznika

Wiele zawartych w ogóreczniku substancji wpływa korzystnie na nasz organizm. Są to między innymi witamina C, sole mineralne, kwasy organiczne, flawonoidy, żywice, garbniki i śluzy.

Roślina wspomaga nasz organizm zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie także w kosmetyce!

Kiedy jest dobry czas na olej?

Olej z nasion tej rośliny to substancja naturalna, o wysokiej zawartości GLA (kwas gamma-linolenowy). Stosuje się ją w leczeniu niekonwencjonalnym, jest ona całkiem silnym środkiem przeciw stanom zapalnym.

Olej ten poprawia krążenie krwi i redukuje poczucie bólu. Może złagodzić stany zapalne, zwłaszcza gdy chodzi o nieżyt górnych dróg oddechowych. Redukuje obrzęki i poczucie ciężkości. Reguluje pracę układu trawiennego i pomaga organizmowi wydalać toksyny – jest to dobre wsparcie jeśli się odchudzamy!

Olej z ogórecznika stosują osoby przechodzące przez problemy skórne, takie jak czyraki, wrzody i egzema. Pomaga on łagodzić zmiany trądzikowe i wypryski, używanie oleju na skórę nawilża ją, a także zmniejsza odczuwalne swędzenie.

Kobiety zmagające się z mocnymi objawami napięcia przedmiesiączkowego również go docenią – pomaga on bowiem w zwalczaniu ich!

Stosowanie oleju

Jeśli korzystamy z gotowych produktów zawierających olej z tej rośliny, bezpieczne dawkowanie znajdziemy zazwyczaj w ulotce. Można też – zgodnie z tekstem słyszanych w wielu reklamach – zapytać o prawidłową dawkę lekarza lub farmaceutę.

Powinno się zwrócić uwagę na ewentualne przeciwskazania. Jako że jest to środek wywołujący skurcze, nie powinien być stosowany przez ciężarne kobiety. Kobiety karmiące piersią również powinny się go wystrzegać, tak samo jak ludzie zażywający długo aspirynę lub warfarynę – ma on właściwości rozrzedzające krew.

Drgawki w przeszłości stanowią kolejne przeciwskazanie do korzystania z oleju – taka sytuacja na pewno wymaga konsultacji z lekarzem.